Ninebot by Segway ES2 vs Xiaomi M365
Набиращите все по-голяма популярност електрически тротинетки се превръщат в основен начин за придвижване в града. Не всеки е карал, но всеки е виждал. Кои обаче са най-разпространените тротинетки на пазара? Нека ви представим сравнение между Ninebot ES2 и Xiaomi M365 - най-популярните електрически скутери.
Xiaomi (MiJia) M365
Първо ще разгледаме Xiaomi M365. Този скутер е носител на награди - “Best of the Best” от Red Dot и “iF Design Award 2017” за модерен и минималистичен дизайн.
Спирачки
Xiaomi M365 разполага с дискова спирачка на задното колело, предимство, което е неочаквано за тротинетка в този ценови клас. Освен дискова спирачка, тротинетката също така може да спира благодарение на регенеративна спирачка, която освен, че намалява скоростта, също така и зарежда батерията.
Електрически мотор
Тротинетката разполага с безчетков електрически мотор с мощност от 250W. Благодарение на него можете да се насладите на добро ускорение, максимална скорост от 25 км/ч. и лесно да изкачвате стръмни участъци.
Пробег
При идеални условия Xiaomi M365 може да измине между 22 и 26 километра. Информацията с която разполага сочи, че най-честия пробег с тази тротинетка е 21 километра. Пробегът също се влияе и от теглото на водача, маршрута и израбния работен режим.
Гуми и амортисьори
Возенето с M365 е изключително приятно благодарение на 8 инчовите пневматични колела. Наличието на амортисьори щеше допълнително да подобри управлението и возенето, но за цената на която можете да се сдобиете с тротинетката трябва да кажем, че липсата на амортисьори е по-скоро очаквана. M365 не е офроуд тротинетка, но няма да имате проблеми да се справяте с неравности по пътя.
Дизайн и изработка
Електрическата тротинетка Xiaomi M365 е една от най-елегантните и добре изработени на пазара в момента. Изчистеният минималистичен дизайн привлича вниманието, а възможността за сгъване я прави изключително практична и лесна за пренасяне. Макар и да не разполага с информационен дисплей, тротинетката може да се свърже към мобилно приложение от където също така може да се включи и круиз контролът.
Предимства на Xiaomi M365:
1. Меко возене благодарение на пневматични гумени колела
2. Дискови спирачки и eABS регенерираща система
3. Комфортно ускорение
Недостатъци:
1. Липса на LED дисплей
2. Сравнително дълго време за зареждане (около 5 часа)
3. Липса на амортисьори
Ninebot by Segway ES2
Можем спокойно да кажем, че Ninebot ES2 от Segway е по-малкият брат на Xiaomi M365. Двете тротинетки изглеждат доста сходно, като причина за това е, че Segway-Ninebot е собственост на Xiaomi, но Ninebot излиза по-късно на пазара.
Спирачки
Електрическата тротинетка Ninebot ES2 разполага с регенеративна спирачка на предното колело и възможност за спиране с крака при натиск на калника на задното колело. За разлика от Xiaomi M365, тук липсва дискова спирачка, но все пак спирането с ES2 е на необходимото ниво.
Електрически мотор
Плавното ускорение е осигурено от 300 W електрически мотор, който също така може да предложи максимална скорост от 25 км/ч. и без проблем се справя с изкачвания. Предимство в това отношение спрямо Xiaomi M365 е по-тихата работа на електрическия мотор на Ninebot ES2.
Пробег
Реалният пробег на Ninebot ES2 е между 16-19 километра. Той се влияе основно от режима на каране, теглото на водача и маршрута. За разлика от Xiaomi M365, Ninebot ES2 предлага възможността за поставяне на втора батерия, което подобрява пробега до 15-20 километра повече.
Гуми и амортисьори
И двете колела на Ninebot ES2 са солидни (без въздух). Това влияе негативно на возенето и сцеплението, но за сметка на това те не могат да се спукат. За комфортното возене се грижат амортисьорите, които са два на брой и компенсират липсата на камерни гуми.
Дизайн и изработка
Дизайнът на електрическата тротинетка Ninebot ES2 е изключително изчистен. Впечатление правят светлините в долната част, които могат да бъдат променяни през мобилното приложение на тротинетката. От гледна точка на изработката, трябва да отбележим, че това е една от най-добре конструираните електрически тротинетки в този ценови клас. Лесният механизъм за сгъване, позволява практичното пренасяне на тротинетката.
Предимства на Segway ES2:
1. Маневреност
2. Възможност за поставяне на втора батерия
3. LED дисплей
4. Време за зареждане - 3.5 часа
Недостатъци на Segway ES2:
1. По-малки колела, които са изцяло изработени от гума и са безкамерни (по-твърдо возене)
2. По-малък пробег
Декларираните 30 километра пробег на Xiaomi M365 звучат добре, но ако тежите около 80-85 килограма, то дистанцията която можете да изминете е по-скоро между 22-26 километра. Разбира се, пробегът се влияе също от атмосферните и пътните условия.
От Segway са посочили пробег от 25 километра на Ninebot ES2, но при тегло на водача от 80-85 килограма, тази стойност спада до 16-19 километра.
Заключение
Хубаво е да се отбележи, че Ninebot ES2 разполага с преден и заден амортисьор, което прави преминаването през неравности по-меко. Въпреки, че няма амортисьори, благодарение на своите колела (които за разлика от тези на Ninebot могат да се спукат), Xiaomi M365 може да предложи добро возене. Смяната на гума на електрическа тротинетка не е от най-приятните занимания, имайте това предвид.
Макар и да може да измине малко по-голямо разстояние, M365 все пак има по-бавно зареждане и не разполага с възможността за поставяне на втора батерия. Личните ни наблюдения са, че Ninebot ES2 е по-търсената и доказана електрическа тротинетка, но при всички положения разликите между тях са изключително минимални. В крайна сметка всички опира до личен избор, а вие направихте ли вашия?